oakley solbriller mont blanc kuglepen michael kors tasker ghd glattejern ghd fladjern


» Bizden Haberler


» Kömür Satışı
                              Kömür Çeşitleri - Kömür Çeşitleri Nelerdir
Kömürler çeşitli şekillerde sınıflandırılabilirÜç tip kömür vardır: antrasit, taş kömürü ve linyit.

Antrasit en değerli kömür türüdür %95 i karbondan oluşur. En sert kömür türü olup yandığında diğerlerinden daha fazla ısı verir. Taş kömürünün %70’i, Linyitin %50` sinden daha az bir kısmı karbondur. Kömürler organik olgunluklarına göre linyit, alt bitümlü kömür, bitümlü kömür ve antrasit tiplerine ayrılırlar.

İsim:  komur1.jpg
Görüntüleme: 2507
Büyüklük:  10,5 KB (Kilobyte)


Linyit ve kısmen alt bitümlü kömürler genellikle yumuşakkolayca ufalanabilen ve mat görünüştedirler. Bu tip kömürlerin ana özelliği göreceli olarak çok yüksek nem içerirler ve karbon içerikleri düşüktür. Antrasit ve bitümlü kömürler ise genellikle daha sertdayanıklısiyah renkli ve camsı parlakgörünüştedirler. Göreceli olarak nem içerikleri daha düşük olup, karbon oranları daha yüksektir.

İsim:  1294791779.jpg
Görüntüleme: 2525
Büyüklük:  88,6 KB (Kilobyte)


Jeolojik olarak kömürlerin yaşları 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında değişir. Genellikle yaşlı kömürler daha kalitelidir.

Kömürler mikroskobik homojen bileşenlerine göre çeşitli kayaç tiplerine de ayrılır. Bu sınıflandırmakömürün türediği malzemeyi ve kömürleşme süreçlerini ele aldığından, aslında genetik birsınıflandırmadır. Bu sistemde kömür dört temel tipe ayrılır: vitren, klaren, düren ve füzen.

Bir başka sınıflandırma sistemi de kömürün ticari değerine yer verir madde içeriğine ve içerdiği katışıklar dikkate alınır.

Kömür çok eskilerden beri enerji üretiminde, sentetik boyaların çözücülerin, ilaçların hazırlanmasında ara madde olarak kullanılan çeşitli hoş kokulu maddelerin elde edilmesinde kullanılmaktaydı. Ayrıca kömürün yakılmasıyla elde edilen gazlardan yakıt olarak yararlanılır.
Copyright © 2011 Mahmutoğullari Petrol | PETROTURK | www.mahmutogullaripetrol.com.tr Online : 2 | Bügün : 50 | Toplam : 334736 OfoSoft Web Tasarım ve Programlama
Hemen Ara
WhatsApp